راهنمای تهیه ی پوستر – دانشگاه علوم پزشکی زنجان – همایش علمی دانشجویی

می توان گفت هنر پوستر سازی شاخه هایی از هنر گرافیک است ولی با سایر رشته های هنرهای تجسمی نیز پیوند متقابل دارد . فونت : فونت ها نیز مانند سایر المانهای پوستر با دقت انتخاب می شود و با هدف و موضوع پوستر باید متناسب استفاده شوند. در معنی اعم، پوستر با هدف تبلیغ برای فروش بیشتر، نمایش بیشتر و توجه بیشتر استفاده میشود. زمانی که شما میخواهید محصولی را تبلیغ کنید و یا رخدادی را اطلاع رسانی کنید و هدف شما عموم مردم هستند، باید مسیرهای پر ترددی را انتخاب کنید که جمعیت زیادی از آنجا عبور میکنند در چنین شرایطی شما دیگر نمیتوانید یک بنر بزرگ به جایی متصل کنید تا توجه مردم را به خود جلب کند، در این موارد بهترین روش تبلیغ و اطلاع رسانی استفاده از پوستر است. شایان ذکر است طراحی پوستر برای یک فعالیت تجاری، یک فعالیت فرهنگی متفاوت است. آثار او بر اساس قدرت وی در طراحی و تسلطش بر لیتوگرافی بنا گردیده است. وی نقاشی فرانسوی است که در دهه آخر قرن نوزدهم در حوزه هنر پوستر خود نمایی کرد. طرحهای او پوستر را از چهار چوبهای سنتی نقاشی و تصویر سازی کتاب فراتر می برد . این امر از یک و به نفوذ شکل و محتوای هنر پوستر غرب ایران دامن می زد ، و از سوی دیگر مردم را به انحراف اندیشه و ذوق می کشاند .

همچنین میتوان در پوسترهای ورزشی علاوه بر نتایج مسابقات ، عکس یک تیم ورزشی محبوب فوتبال ، بسکتبال و یا هر تیم ورزشی دیگری را به چاپ رسانید. علاوه بر اینکه کیفیت بالا و قیمت مناسبی دارد، مناسب آن دسته از افرادی است که تیراژ بالایی داشته باشند، مثلا بالاتر از 500 عدد، و هم اینکه زمان کافی برای چاپ داشته باشند. به علاوه در مصر و رم باستان ساختن آگهی های همگانی یا اعلامیه های دیواری معمول بوده است. یکی از قدیمی ترین آگهی هایی که کشف شده، پاپیروسی است که پاداش برای باز گرداندن یک برده فراری در مصر اعلام کرده. در این مقاله سعی کردهایم همه اطلاعاتی که برای تهیه یک پوستر تبلیغاتی نیاز دارید را در اختیار شما قرار دهیم. طراحی پوستر جایگاه منحصر به فردی دارد و نمیتوان آن را جایگزین همه رسانههای تبلیغاتی نمود. در واقع، رول های کاغذ دیواری همه تکرار یک الگو هستند، اما چند رول پوستر دیواری در کنار هم یک تصویر واحد را خلق می کنند. در حقیقت میتوان پوستر را به عنوان رفع نیازهای جامعه به خاطر انتقال اطلاعات در سطح یک شهر یا روستا به وجود آمد. عنوان هر بخش را مشخص کرده یا از اعداد یا پیکان برای نمایش توالی منطقی متن استفاده کنید تا خواننده راحتتر متوجه متن شود.

کل متن را مورد وارسی قرار دهید تا خطاهای نگارشی را رفع کنید. انتخاب رنگ پوستر بهتر است بر اساس رنگ ها اصلی و مهم انجام شود تا اثربخشی بیشتری داشته باشد. بدون تردید دیوارها اصلی ترین محل برای نصب پوستر دیواری تصویری هستند ولی طرح های سه بعدی و خلاقانه پوسترهای دیواری برای دکوراسیون شگفت انگیز سقف و کف هم به کار می روند. یکی از عوامل مهم در طراحی توجه به مکان نصب پوستر است، از این جهت که اگر عابر فقط در کمتر از چند ثانیه می تواند پوستر را تماشا کند، الزاما باید جمله کوتاه و تاثیر گذار به همراه تصویری جذاب متناسب با کالا یا خدمات خود در طراحی خلق کنید که در کسری از زمان حس درک و آشنایی و تمایل به امتحان کردن آن را در بیننده ایجاد کند. معمولا رنگ های خیلی تند چشم نواز نیستند و چشم بیننده زمان خواندن یا دیدن پوستر آزار میبیند. 1.نمودارها وتصاویر باید واضح، مفهوم و از فاصله ی 1 متری قابل خواندن باشد. برای انتخاب فونت مناسب حتما باید به موضوع مورد تبلیغ توجه ویژه داشته باشید. این اصل باید بر اساس نوع موضوع، فعالیت، زمینه کاری و اهداف مخاطب انتخاب شود.

عنوانی جذاب را انتخاب کنید. پس بهتر است از حروف درشت و واضح استفاده کنید. رنگ : بهتر است در استفاده از رنگ در پوسترها، مفاهیم رنگ ها را نیز در نظر بگیرید. کیفیت چاپ پوستر شما در چاپ افست بسیار بهتر از روش دیجیتال می باشد. پیشرفت صنعت چاپ و پیدایش هنر عکاسی با ایجاد تحولی شگرف در طراحی پوستر به تدریج تصاویر را به درون پوستر ها کشاند تا پوستر ها به ترکیبی از نوشته و تصویر بدل شوند. از فونت واضح و خوانا در طراحی پوستر استفاده کنید تا به ظاهری حرفهای و ساده برسید. از مواردی که درکشان دشوار است یا خیلی انتزاعی هستند، اجتناب کنید. گاهی اوقات برخی از برندها دارای لوگو و فونت خاص خودشان هستند که در تمامی محتواهای تبلیغاتی از آن بهره میبرند و لوگو را روی پوسترها ثبت میکنند. بیشترین تاثیر و کاربرد این پوستر استفاده در کمپین های تبلیغاتی گسترده برندها است. پوستر دیواری هم در دکوراسیون داخلی فضاهای مسکونی و هم فضاهای اداری و تجاری کاربرد دارد. پوسترهای دیواری برای اجرای دکوراسیون فضاهای مختلفی کاربرد دارند. هر یک از این راه و روش ها مزایا و معایب خاص خود را دارند. برای اثرگذاری بیشتر و دکوراسیون داخلی لاکچری همیشه پوستر دیواری تصویری روی یک دیوار نصب می شود.

دیدگاهتان را بنویسید