1- سرعت انتقال پیام

مهم است که در نظر بگیرید که مخاطبین کجا پوستر را تماشا خواهند کرد. آن چیزی که تعیین کننده قیمت نهایی یک دیوارپوش ساختمانی است بافت اصلی و یا همان متریال محصول و دستگاه چاپی است که جهت اجرای طرح مورد نظر بر روی متریال انتخاب شده به کار می رود. بعدها در سال ۱۸۷۱ فردی به نام فردریک واکر اولین پوستر را با طرح چوبی ارائه داد. امروزه پوسترهای مصور با بهره گیری از حروف شروع طراحی و نقاشی و عکاسی به منزله نمونه های کامل پیشرفته ازهنر گرافیک نوین شناخته می شوند . پوسترها تجلی تلفیق هنر گرافیک و هنر تبلیغاتی است. همچنین، به عناصر بصری پوستر یا برگه تبلیغاتی و ارتباط آن با این واژهها فکر کنید. برای مثال اگر در یک مسابقه ورزشی تیم مطرحی شکست بخورد کلمه “شکست دور از انتظار” به صورت بزرگ و با فونت قرمز در کنار عکس ناراحتی بازیکنان در زمین مسابقه نمایش داده می شود. اگر تعداد پوسترهای شما بیشتر از یک عدد است بهتر است تا قبل از نصب آن ها روی دیوار ابتدا دیزاین مد نظر خود را روی کاغذ بکشید. اهمیت این وسیله بیشتر از این جهت است كه در كوتاهترین زمان در عین اختصار كلام، بهترین پیام و تأثیر را روی تعداد زیادی بیننده بر جای می گذارد.

واژه دیگری که برای این مفهوم در ایران تا حدودی رایج است: واژه فرانسوی: آفیش (Offiche) واژه آلمانی: پلاکات (Plakat). شبکه اطلاع رسانی روابط عمومی ایران (شارا)- پوستر (poster): یا دیوارکوب، که به آن اعلان، آفیش و پلاکات نیز میگویند، صفحات کاغذی در ابعاد تقریباً بزرگ هستند که بر روی آنها نوشتهها، طرحها، نقاشیها و نظیر آن چاپ شدهاست. سختی دیگر كار طراح پوستر این است كه برای خلق اثری مستقل كه بیانگر ذهن و روح مختلف و مكالمات و روابط درهم و مبهم باشد، باید به هنجارهای جامعه كه همگی در حال تغییر هستند تسلط داشته باشد. پس برای تحقیق این موضوع با خلق آثار بصری، به ویژه پوستر برای غنی و پرمعناتر كردن آینده بشری كمك كنیم. در واقع این سه عنصر دست به دست هم داده و نه تنها در یک پوستر بلکه در یک طرح گرافیکی نیز به خلق یک اثر هنری جدید مشغول میشوند. ۳ – متقاعد کننده است ، آنچنانکه پیش از این هم گفتیم ، شما نمی خواهید اطلاعات خیلی زیادی را در پوستر تان بگنجانید. این پوستر از روی یک طرح نمونه شبیه سازی شده است تا شما با روند ایجاد طرح های تبلیغاتی بیشتر آشنا شوید . اما هزینه هر طراحی پوستری با توجه به شکل، اندازه، نوع طرح و زمانی که صرف طراحی می شود متفاوت است.

علاوه بر این انتخاب نوع چاپ بسته به عوامل مختلفی همچون اندازه، محل قرارگیری، مورد استفاده، مخاطبین و همچنین بودجه درنظر گرفته شده دارد. این طراحی ها بیشتر در زمینه تبلیغات مذهبی صورت می گرفت، تا اینکه در سال ۱۳۰۷ پوسترهای فیلم برادران ناپلئون و شامخ طراحی شد و در سال های بعد یعنی ۱۳۳۷ طراحی پوستر به عنوان یکی از عناوین فصلی یکی از دروس در دانشگاه هنرهای زیبا مطرح شد. یک پوستر ممکن است برای تبلیغات باشد یا برای تکثیر یک اثر هنری با هدف اقتصادی و فرهنگی و فروش ارزان قیمت از آن استفاده شود. معمولا پوسترها جزو ارزان ترین ابزارهای تبلیغاتی نسبت به بیلبوردها، بروشور و کاتالوگ و غیره می باشد. شاید اصلی ترین تفاوت پوستر با دیگر بخش های هنرهای تجسمی در نوع بیان و كاركرد آن باشد. وی اضافه كرد: اكثر پوسترها به علت اینكه توسط افراد غیرحرفه ای و ناآشنا با این فن تهیه شده اند، از تركیب بندی و زیبایی شناسی و حتی رعایت اصول اولیه طراحی پوستر مثل نوع انتخاب، اندازه حروف و انتخاب سمبل و غیره ایرادهای اساسی دارند.

طراح با توجه به تجربه و دانش گرافیکی خودش تصاویر، نمودارها یا جداولی را در حمایت از متن شما تهیه میکند. ادیبی افزود: هر چند سالها است كه پوسترهای زیبا و مطابق با اصول آكادمیك در ایران تهیه می شود كه حتی در سطح جهان مطرح شده اند، اما اهمیت پوستر و كاربرد آن در حل مسایل اجتماعی و كاربرد آموزشی آن هنوز شناخته شده نیست. پوستر با بیانی كه دارد می تواند به سرعت فراگیر شود و نه تنها در سطح یك شهر و كشور بلكه در جهان نیز مشهور شود. یكی از قدیمی ترین آگهی هایی كه كشف شده، پاپیروسی است كه پادشاه برای بازگرداندن یك برده فراری در مصر اعلام كرده است. همچنین در مصر و رم باستان، ساختن آگهی های همگانی یا اعلامیه های دیواری معمول بوده است. استفاده درست از آن ها در عین کم خرج بودن میتواند بهترین بازده در مقایسه با باقی المان های طراحی را داشته باشد. تولید پوسترهای سفارشی دیواری با هر اندازه و طرحی که باشد به صورت رول است. به هرحال پوستر در هر اندازه و شکل وظیفه انتقال اطلاعات را در کوتاهترین زمان دارد. اولین پوسترها در قدیم به شکل اعلامیه هایی بودند که با متنی که بر روی آنها نوشته می شد، بر دیوارها نصب می شدند.

دیدگاهتان را بنویسید