1- سرعت انتقال پیام

کیفیت رنگ استفاده شده، نحوه ی انجام طراحی که باید منحصر به فرد و مشتری پسند باشد، متریال تولید که باید به بهترین نحو و با بهترین امکانات انجام گیرد و در نهایت جوهری که در چاپ پوستر دیواری مورد استفاده قرار می گیرد. مسلما پوسترها به دلیل تاثیرات بسیار زیادی که بر روی مخاطب دارند، اهمیت زیادی نیز داشته و در طراحی آن ها باید نهایت دقت را به خرج داد. کنند. نهایت زمانی که یک فرد صرف نگاه کردن به پوسترها می کند از بین 3 ثانیه تا 10 الی 15 ثانیه است. نکته بعدی نیز توجه کردن به سلیقه مخاطبانی است که در گروه هدف شما قرار می گیرند. البته در راستای تولید محصولات نوین و با کیفیت باید به این نکته توجه داشت که همان طور که دیوار قبل از رنگ شدن باید آماده شود، برای نصب پوستر دیواری نیز این چنین است. مثلا اگر محصولات لوازم آرایشی را می خواهید بر روی پوسترها و بیلبوردها به نمایش بگذارید، بهتر است مکان نصب آن ها را در اطراف سالن های آرایشی، مراکز خرید و به طور کلی اماکنی که خانم ها در رفت و آمد هستند انتخاب کنید. هر چه روابط اقتصادی و سیاسی و فرهنگی بین دولتها و ملتهای جهان افزونتر شد ، هنر گرافیک نوین ، و در رأس آن هنر پوستر ، مرزهای ملی را بیشتر شکافت و به سوی جهانی شدن حرکت کرد .

و البته نوع طراحی پوستر به لحاظ کیفی که می تواند یک طرح ساده باشد و یا خلاقه که نیاز است به واحد کریتیو آموس گرافیک ارجاع شود و بعد از ایده پردازی در آنجا به واحد طراحی ارجاع می شود. در حالی که در پوسترهای نسل بعد طراحان گرافیک ایران، گرایش به مینیمالیسم و نشانه های فرهنگی هنری تحت تأثیر مستقیم خصوصیات مینیمالیسم غربی بوده و از ویژگی های هنر ایرانی کمتر استفاده شده است. موفقیت مواد و مصالح در نشان دادن هنرهای ظریف و زیبا به وسیله پوسترها ، خیابانها را به عنوان یک نمایشگاه هنری به مردم شناساند. مهم ترین وسیله ای که می شود با آن توجه همگان را جلب کرد رنگ است. بستگی دارد که امروزه با پیشرفت تکنولوژی کارخانههای تولید پوستر دیواری مجهز به چاپگرهای قدرتمند و پیشرفتهای هستند که به وسیله آن تصاویر سه بعدی بر روی کاغذ چاپ میشوند. ويژگي استفاده از تكرنگ يا رنگهاي اصلي و تند، مانند: آبي، قرمز، و زرد در اعلانهاي تئاتر و بعدها سينما و كالاهاي تجاري يا مطالب سياسي در چاپ سنگي به چشم ميخورد كه متناسب با امكانات موجود آن زمان صورت ميگرفت.

از آن جا که هر اخلاق و اداب اجتماعی از کودکی باید در ذهن و اندیشه افراد تثبیت شود پس پوستر سایز در زمینه کودکان هم بسیار مورد توجه است و چون کودکان ازتوانایی بصری بالایی برخورداند و پوستر این خصوصیت ویژه را به دلیل ابعاد بالا و رنگ های چشم نواز داراست، پس پوستر سازی کودک نیز همیشه از زمینه های کاربردی این صنعت محسوب میشود. برخی از مورخان تاریخ آن را به حدود قرن نوزدهم یعنی 200 سال پیش مربوط می دانند و برخی دیگر نیز که بیشتر تاریخ شناسان شرقی هستند و توانسته اند نمونه ها و آثاری از انواع پوسترها یا همان اعلان ها را در کتیبه های آشوری و بابلی پیدا کنند. پیش از هر چیزی باید بدانیم که پوستر چیست. سابقه و تارخ استفاده از پوسترها در دنیای ایران حدودا مربوط به یک و نیم قرن پیش و یا 150 سال پیش می شود. به گزارش روابط عمومی ادارهکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان به نقل از خانه کتاب و ادبیات ایران، ستاد برگزاری «دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران» فراخوان طراحی پوستر برای این رویداد ملی را منتشر کرد؛ این فراخوان با هدف جلب و توسعه مشارکت مردمی در راستای کمک به ارتقای سطح کیفی طراحی پوسترِ «دومین دوره نمایشگاه مجازی کتاب تهران» منتشر شده و از هنرمندان و طراحان سراسر کشور که در این زمینه دارای سابقه فعالیت هستند، دعوت به عمل میآورد.

بسیاری از پوسترهایی که به دیوارهای شهر چسبانده می شوند و یا همچون بیلبوردها در سطح شهرها نصب می گردند در حال تبلیغ یک ایده، محصول و یا معرفی و اعلان زمان یک رویداد هستند. با پوسترهای خود ، حال و هوای زمانه خویش را آمیخته با خیال پردازی و به گونه ای نمادین نشان می داد . اما در هر حال ماهیت پوستر به گونه ای است که در هر اندازه ای قادر بوده در زمانی کوتاه اطلاعات را انتقال دهد. به طور معمول ، پوسترها شامل هر دو عنصر متنی و گرافیکی هستند ، اگرچه ممکن است یک پوستر کاملاً گرافیکی باشد یا فقط شامل متن باشد. این موضوع نشان می دهد که شما باید نوع اطلاعاتی که قصد دارید در پوستر چاپ کنید را به صورت کاملا وسواسی و با دقت انتخاب نمایید تا مخاطبان شما فقط اطلاعاتی را ببینند که به آن نیاز دارند. شاید در بسیاری از مقالات و مطالب خوانده باشید که در طراحی کردن یک پوستر یک سری قواعد و قوانین وجود دارد که باید حتما آن ها را رعایت کنید. همان طور که در قسمت های قبلی گفته شد برای انتخاب فونت و یا رنگ به کار رفته در طراحی پوستر مورد نظر خودتان نیاز به هیچ قاعده و قانونی وجود ندارد؛ اما چند مورد وجود دارد که باید از آن ها استفاده کنید تا خلاقیتی که به خرج می دهید بتواند بهترین و بیشترین بازدهی را برای شما به ارمغان بیاورد.

دیدگاهتان را بنویسید